poniedziałek, 7 lutego 2011

74. Alfabety Sampa, X-Sampa, CXS, Kirshenbaum

Sampa

„Sampa” to skrót od „Speech Assessment Methods Phonetic Alphabet” (‘Alfabet fonetyczny służący metodom opisywania mowy’). Powstał w końcu lat 80. w celu opisu wymowy 6 języków europejskich w ramach programu badawczego ESPRIT stworzonego przez Europejską Wspólnotę Gospodarczą (poprzedniczkę Unii Europejskiej), a dokładniej projektu 2589 „Speech Assessment Methods” (SAM, stąd nazwa „SAM Phonetic Alphabet”, czyli SAMPA). Z czasem rozwinięto ten alfabet do opisu następujących języków: angielski, arabski, bośniacki, bułgarski, chiński (kantoński), chorwacki, czeski, duński, estoński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, niemiecki, norweski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, szkocki, szwedzki, tajski, turecki, węgierski, włoski.

Źródła:


X-SAMPA

„X-SAMPA” to znowu skrót od ang. „Extended Speech Assessment Methods Phonetic Alphabet” (‘Rozszerzony alfabet fonetyczny do opisywania mowy’). Tę odmianę stworzył w 1995 John C. Wells, profesor fonetyki na Uniwersytecie Londyńskim. Celem stworzenia nowej wersji Sampa było uzupełnienie o dodatkowe symbole obecne w IPA. 

Źródła:


CXS

„CXS” to skrót od nazwy „Conlang X-Sampa”. Jest to modyfikacja systemu X-Sampa używana nieoficjalnie przez użytkowników listy dyskusyjnej Conlang. Różnic jest niewiele, ale można je uznać za usprawnienia systemu X-Sampa, dlatego podaję je w następnej notce.

Źródła:


Kirshenbaum

To system zwany również ASCII-IPA lub erkIPA. Powstał na początku lat 80. w jednej z pierwszych sieci komputerowych o nazwie Usenet, dokładniej w grupach dyskusyjnych sci.lang i alt.usage.english. Nazwa pochodzi od nazwiska Evana Kirshenbauma, który prowadził owe grupy.

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz