niedziela, 12 września 2010

2. Angielskie czasy wcale nie takie trudne (1)

Czasy w języku angielskim mogą się wydawać czarną magią, jeśli poznajemy je po kolei, każdy następny począwszy od present simple po coraz trudniejsze. I za każdym razem poznajemy budowę każdego czasu na przykładach i spis znaczeń/użyć danego czasu. I przy czasach perfect już nie wiemy, o co chodzi, czyli po prostu głupiejemy…
Spróbujmy jednak inaczej spojrzeć na tych 16 (słownie: szesnaście) czasów. Wbrew pozorom są one proste, może nie banalnie, ale jednak nie takie trudne.
 

Ogólna budowa

Każdy czas angielski w formie twierdzącej składa się z zaimka (który może być zastąpiony rzeczownikiem) i czasownika głównego:
     Z + G
Między nimi w większości (15 na 16, a nawet 15,5 na 16) przypadków pojawia się co najmniej jeden czasownik pomocniczy:
     Z + P + G
Maksymalnie mogą być w stronie czynnej trzy czasowniki pomocnicze:
     Z + P + P + P + G
Pierwszy z nich (tuż po zaimku) jest szczególny, ponieważ wskazuje na formę zdania (twierdzącą, pytającą itd.). Dlatego nazywany jest operatorem:
     Z + O + P + P + G
Te formy zależą od miejsca operatora względem zaimka (lub rzeczownika, jeśli zamiast zaimka mamy rzeczownik):

twierdzenie
Z + O + P + P + G


pytanie
O + Z + P + P + G


przeczenie
Z + O + not + P + P + G
lub: Z + O n’t + P + P + G

zaprzeczone pytanie
O + Z + not + P + P + G
lub: O n’t + Z + P + P + G
Zaprzeczonymi pytaniami na razie się nie przejmujmy, bo to już bardziej erudycyjny język, poza tym forma skrócona jest trochę jakby nieregularna w porównaniu do nieskróconej. Jednak podaję te schematy dla porządku.

5 komentarzy:

  1. Jeżeli w ogóle myślimy o tym, aby iść dalej z naszą nauką języka angielskiego to znajomość czasów jest obowiązkowa. Ja bardzo chętnie również uczę się angielskiego dla początkujących https://www.jezykiobce.pl/s/125/angielski-dla-poczatkujacych-mp3 gdyż taka nauka ze słuchu dobrze do mnie trafia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście, że nie są takie trudne jakby się niektórym wydawało, ale trzeba się solidnie do nich przygotować i przyłożyć. Ja bardzo chwale sobie naukę online języka angielskiego poprzez https://lincoln.edu.pl/online/ i jestem zdania, że taki wybór jest najwłaściwszy na dzisiejsze czasy. Tym bardziej, że można uczyć się z domu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście czasy nie są trudne ale musimy się trochę przyłożyć do ich nauki. Ja jestem zdania, że jak je zrozumiemy to nauka języka angielskiego przyjdzie nam łatwiej. Teraz sama na poważnie zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty https://universe.earlystage.pl/franczyza i wiem, że franczyza szkoły językowej to dobry pomysł na biznes i dalsze życie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiście sama nauka czasów w języku angielskim jest przede wszystkim ważna. Jak dla mnie również dość istotne jest to aby moje dziecko zaczęło się uczyć języka angielskiego. Czytając wpis https://miniaturowa.pl/nauka-angielskiego-dla-dzieci-gdzie-sie-uczyc/ wiem dokładnie już gdzie je wysłać na naukę angielskiego.

    OdpowiedzUsuń