4. Czasy future in the past perfect
Pozostały do omówienia czasy typu future in the past perfect. Już wiemy, na czym polega „przyszłość w przeszłości” i że akcje wyrażone tymi czasami dotyczą przede wszystkim teraźniejszości i przyszłości, a także są naszymi spekulacjami, to nasze gdybania, akcje jedynie pomyślane, przypuszczalne, warunkowe. Owe znaczenia niesione przez omówione dotychczas czasy można przedstawić w taki sposób:
A co ze spekulacjami na temat przeszłości? Można je wyrazić dwoma czasami, których jeszcze nie omawialiśmy: future perfect in the past simple i future perfect in the past continuous. Ponieważ czasy typu perfect oznaczają czynności uprzednie, więc uprzedniość względem czasów future in the past simple/continuous mogą oznaczać wyłącznie ich odpowiedniki złożone (typu perfect):
Zastanówmy się jednak, co oznacza taka alternatywna przeszłość wyrażana czasami future perfect in the past. To nie tylko przypuszczalne czynności i stany przeszłe, to także akcje niemożliwe, niezaistniałe, rzeczy, które się nie wydarzyły. Owszem, niefaktyczne są także czynności wyrażane czasami futue in the past simple/continuous, ale ponieważ umiejscawiają one czynności w teraźniejszości i przyszłości, czynności te mają jakieś prawdopodobieństwo. Teraźniejszość dzieje się na naszych oczach, mamy na nią pewien wpływ, tak samo jak na przyszłość, tak więc przypuszczenia wyrażane czasami conditional simple i conditional continuous są prawdopodobne w przeciwieństwie do akcji wyrażanych czasami conditional perfect. Tak więc nasze schematyczne zestawienie trzeba uszczegółowić:
Oczywiście, akcje wyrażane czasami future trudno uznać za fakty, jednak chodzi tu o zdarzenia w miarę pewne, w przeciwieństwie do wyłącznie wymyślonych wydarzeń, czynności lub stanów, wyrażanych czasami conditional.
Można jednak zapytać, w jaki sposób wyrazić możliwe, prawdopodobne akcje w przeszłości oraz niemożliwe zdarzenia dotyczące teraźniejszości i przyszłości. Innymi słowy: jakimi konstrukcjami wypełnić te miejsca:
Gramatyka angielska nie dysponuje już innymi konstrukcjami, możemy więc jedynie przenieść istniejące konstrukcje i użyć ich w tak zbudowanych zdaniach, by wynikało z nich, że akcja możliwa była w przeszłości lub że mówimy o akcji niemożliwej teraz lub w przyszłości. To znaczy wypełniamy te luki następującymi czasami:
Trzeba jednak pamiętać, że są to użycia nietypowe i rzadkie również dlatego, iż są to konstrukcje trudne zarówno z punktu widzenia budowy, jak i znaczenia.
Dziękuje za takich ludzi.
OdpowiedzUsuńLiczę że dzięki takim objaśnieniom lepiej zrozumiem i szybciej przyswoję j.angielski.
Pozdrawiam.